MAP

Panteon Panteon  (AFP or licensors)

Z turistu pútnikom (6): Panteon

Prinášame pokračovanie rubriky Z turistu pútnikom, ktorú pripravila Johana Bronková z teologicko-pastoračného oddelenia Dikastéria pre komunikáciu.
Z turistu pútnikom (6): Panteon

Pantheon je ztělesněním vnitřní proměny Říma. Máme před sebou mohutný antický monument, veledílo postavené, aby konkurovalo pyramidám a zvěstovalo moc Říma ve městě, kde se věřilo, že se člověk může stát bohem.

A stejné poselství dosud hlásají ohromující parametry Panteonu: výška odpovídá průměru stavby 142 × 142 stop. Masivní betonová kopule spočívá bezprostředně na pevném válcovém těle stavby, aby naznačovala splynutí nebe se zemí.

Pravoúhlý, portikus tvořený monolitickými žulovými sloupy, uvádí do kruhového prostoru, který diváka ohromí. Spatří totiž veliký otevřený okulus, zajišťující výhled do nebes. 

Velkolepou stavbu mohl potkat podobný osud jako mnoho jiných budov v Římě, které zmizely v propadlišti dějin. Krása Panteonu však upoutala představivost křesťanů. A proto byl přetvořen. V očích poutníka tato stavba vzrostla ještě více. Její dokonalý kruhový tvar, používaný v římské antice pro triumfální architekturu, se stal ideální formou pro oslavu triumfu mučedníků.

13. května roku 609 byla proměna Panteonu dokončena, získal novou identitu a byl zasvěcen Panně Marii Mučedníků. Staré modly byly odstraněny a prostoru měla napříště vévodit vzácná ikona Panny Marie.

Stavba, která měla sloužit uctívání pohanských bohů, se stala místem odpočinku těch, kdo se v Římské říši vzepřeli modloslužbě. V 8. století sem byly z katakomb převezeny četné ostatky mučedníků. Neuvěřitelný paradox byl završen. Chrám vybudovaný na oslavu myšlenky, že se můžete stát bohy, se stal místem odpočinku rebelujících křesťanů, kteří odmítli modly uctívat.

A právě někde v tomto zvláštním paradoxu se skrývá velká pravda o moci Říma. 

Nejenže zde byli uloženi k odpočinku tito raněkřesťanští hrdinové. Také největší italští umělci jako Raffael nebo  Annibale Carracci si přáli být pohřbeni v tomto velkolepém prostoru - poté, co se po celý svůj umělecký život snažili napodobit řád, krásu a monumentalitu Panteonu, přetvářené k šíření křesťanského poselství. 

Dokonce i panovníci nedlouho trvajícího Italského království našli poslední odpočinek v tomto skvělém prostoru. Pantheon promlouvá k všeobecné touze po úžasu, k nadšení z lidské dovednosti, jež vyjadřuje touhu po božském.  

Turisté i poutníci ustrnou v úžasu nad tímto podivuhodným prostorem.

Když se ale o Svatodušní neděli z okulu uprostřed klenby snáší dolů tisíce okvětních lístků růží, turista může mít dojem, že se ocitl v oblíbení foto aplikaci, avšak oči poutníka spatří divy Ducha svatého, jenž proměňuje, obnovuje a oživuje svět.

Ďakujeme, že ste si prečítali tento článok. Ak chcete byť informovaní o novinkách, prihláste sa na odber noviniek kliknutím sem.

13 februára 2025, 12:38